JXTC Political - шаблон joomla Окна

Birlik Olmanın Tek Yolu Buradan Geçer...

Kendi değerlerimize sahip çıkmak, geleceğe yeni bir başlangıç yapmak, yeniden yeni bir medeniyete kapı açmak için,
Türk, Övün, Çalış, Güven!

Unutulmayacak Bir Anı : Sarıkamış Harekatı

Değerli Türk Milleti,

Bugün, 1. Dünya Savaşı sırasında Osmanlı İmparatorluğu ve Rusya İmparatorluğu arasında Sarıkamış'ta gerçekleşen kara çatışmalarında Osmanlı İmparatorluğu için büyük bir başarısızlıkla sonuçlanan Sarıkamış harekatının günüdür. 

Bu harekattaki amaç daha önce Ruslara verilan toprağımızın geri alınma çabasıydı. Zamanın Başkomutan Vekili olan Enver Paşa 19 Aralık tarihinde bu harekatın başındaydı. Harekattaki ama Rus İmparatorluğunu en zayıf olduğu yerden vurmak ve başarıya ulaşmaktı. Ancak bu harekatta yenilgiye uğramış ve geri çekimeler başlamıştır. 

Genelkurmay Sarıkamış'tan döndüğünü kabul ettiği 12. 000 askerin de yanlarında getirdiği hiç bir belge yoktur. Genelkurmay bugün şehit sayısı olarak 65. 000 rakamını verirken bu şehitlerin yalnızca 17. 000'inin isimlerini belirleyebilmiştir. Yani tipide kaybolan, çıldırıp uçurumlara düşen, Ruslara esir düşen (sadece Hamamlı'da kurulan bir esir kampında yaşamını yitiren Türk askeri sayısının 7 bin olduğu mevcut anıt üzerinde belirtilmiştir), kimi zaman cephede şehit düşen, yaralı olduğu halde kağnılarla hastanelere taşınmak üzere yola çıkıp yollarda ölen, hastane köşelerinde tifüsden ölen isimsiz kahramanların kayıtlarının kimi zaman tutulamadığı bizzat cephede ya da hastanelerde görevli Türk askerlerinin anılarında tarihe not düşülmüştür. 10. Kolordunun Erzurum'dan çıkarken 45. 000 mevcudu olduğu, Allahuekber Dağı eteklerine geldiği sırada bunun 28.000 mevcuda indiği, o müthiş dağ 4 günde aşıldığında Başköy ve Beyköy’e sadece 1200 (bazı anılarda 3000) Mehmetçiğin ulaşabildiği yazılmaktadır. Onların da çoğunun ayağı donuktur.

Bugün, bundan tam 100 yıl önce hayatını kaybeden ve vatanı için her türlü ölümü göze olan Sarıkamış şehitlerini anıyoruz. Allah'tan şehitlerimize rahmet diliyor ve mekanları cennet olsun diyoruz.

Saygılarımla.

...Türk Birliği Partisi genel Başkanı Hurşit YİĞİT...

Author: tbpsuperuseradmin Filed Under:
Haberler Gösterim: 6791

Tarih Kitabı

Göktürk Tarihi

Kitap, Türklerin kurduğu Göktürk İmparatorluğunu bir ciltte anlatmıştır.

SATIN AL >>

Vatan Bölünemez,

Bütündür!

Türkiye Cumhuriyeti Devleti, bir Türk devleti olarak geçmiş ve geleceği birbirine bağlayan dünyadaki en güçlü devletlerdendir.  

DEVAMI >>

Türk

Birliği

Dünyada en büyük nüfus dağılımına sahip Türklerin neredeyse anavatanı olmayan tek toprak yoktur. Geçmişteki gibi geleceğin de en büyük topraklarına sahip bir hanlık kurulacağı çok açıktır.

DEVAMI >>

Türk Birliği Partisi ©2012-2014 Türk Birliği Gençliği tarafından Tüm Hakları Saklıdır.